Що таке ПІТ (PIT)? Як розрахувати ПІТ у Польщі?

PIT-11 та PIT-37 - податки у Польщі

ПІТ (або англійською PIT – Personal Incoming Tax) – це податок на прибутки фізичних осіб у Польщі. Також ПІТом називають податкову декларацію, яку необхідно подати до податкової інспекції.

Чи потрібно сплачувати податки (подавати декларацію PIT) особам, що отримали статус тимчасового захисту на території Польщі(UKR PESEL)?

Так. Всі іноземці, що працювали та отримували прибуток у Польщі минулого року повинні сплатити податки з отриманих прибутків.

Зверніть увагу! Навіть якщо ви вже покинули країну, вам необхідно сплатити податки за отриманий у минулому році прибуток. Останній термін подання податкової декларації за 2022 рік – 2 травня 2023 року.

Що таке PIT-11 та PIT-37, яка між ними різниця?

PIT-11 – цей документ надає працедавець своїм робітникам. До кінця лютого кожного року роботодавці мають обов’язок вислати ці документи своїм працівникам або особам, що були у нього працевлаштовані. Цей документ містить інформацію про отриманий дохід працівника, соціальні виплати, аванси, витрати тощо. На підставі цієї декларації працівник має заповнити PIT-37 та відправити її до податкової у Польщі за місцем проживання. 

Увага! Втрата або не отримання декларації PIT-11 не звільняє вас від обов’язку сплати податків на прибуток!

Якщо Ваш роботодавець все ж таки не відправив вам PIT-11, то ви можете отримати цей документ через сайт податкової, в закладці “персональний кабінет”. Детальніше за посиланням https://www.podatki.gov.pl/e-urzad-skarbowy/ .

PIT-37 – це декларація прибутку, яку ви маєте подати до податкової служби. Найпростіший метод зробити це – скористатися платформою “Twój e-PIT”. На сьому сайті необхідно ввести свій PESEL або увійти за допомогою PROFIL ZAUFANY.  Twój e-PIT вже має ваші податкові дані і заповнену для Вас декларацію. Вам залишається лише затвердити дані або внести зміни, якщо необхідно.

Подати PIT-37 можна також за допомогою комп’ютерної програми, або ж  у паперовій формі до податкової за місцем проживанням. Але зверніть увагу, що здебільшого необхідний попередній запис до електронної черги, щоб прийти у податкову.

Я живу у Польщі, але працюю на фірму з-за кордону. Чи маю я сплачувати податки у Польщі у такому разі?

Якщо Ви проживаєте у Польщі більше, ніж 183 дні у податковому році, то вважаєтеся польським податковим резидентом. Навіть якщо працюєте віддалено на фірму з України. У такому випадку Вам теж необхідно сплатити податок. Для цього до податкової служби потрібно подати декларацію PIT-36. 

Пільги та повернення частини податків.

У Польщі є ряд пільг, якими можна скористатися під час сплати податків.
Серед них:

  • наявність дітей
  • витрати на інтернет
  • витрати на транспорт для поїздок на роботу
  • витрати на благодійні внески

Частину коштів Вам також можуть повернути, якщо Ваш роботодавець вносив більші, ніж потрібно соціальні внески. У такому разі частину коштів та відраховані пільги податкова може повернути Вам на банківський рахунок, вказаний у системі. Зверніть увагу, що повернення коштів (якщо такі є) відбувається протягом 45 днів з моменту подання декларації у електронному вигляді. Та навіть до 3 місяців у випадку, якщо Ви подавали декларацію у паперовій формі. 

Під час розрахування податків Вам запропонують пожертвувати 1.5% коштів від податкової суми на благодійність. Ви самі можете обрати фонд або вибрати із переліку на сайті. У разі відмови пожертви – кошти повернуть на Ваш банківський рахунок. 

Пам’ятайте, що якщо Ви не подасте декларацію PIT-37 до кінця строку, то система автоматично буде вважати за подану декларацію ту, що утворилася на платформі “Twój e-PIT”. Однак не всі пільги можуть бути враховані й частини коштів Ви можете не отримати. PIT-36 необхідно подати вчасно у будь-якому випадку. Якщо цього не зробити можна отримати штраф.

Поділіться публікацією:
Facebook
Twitter
LinkedIn